“Ako želite da djeca budu pametna, čitajte im bajke. Ako želite da budu još pametnija, čitajte im još bajki.”
Albert Einstein jako je dobro znao što govori kada je izrekao ovu mudrost. Bajke su izuzetno važne za razvoj dječje mašte, izgradnju socijalnih odnosa te pomažu djetetu u rješavanju mnogih životnih situacija. Zbog svoje neograničene mašte, bajke su štivo koje djeca vole, čitaju iznova, te pomoću njih kreiraju svoj osobni svijet čudesa, u kojem je sve moguće i gdje su oni glavni likovi.
Sve to znaju i učenici 8. razreda koji su nadolazeći Svjetski dan pripovijedanja, zbog nacionalnih ispita koji ih očekuju idućega tjedna, odlučili obilježiti malo ranije. Dana 11. ožujka otišli su u Dječji vrtić Pčelica i predškolcima ispričali bajku Sebični div kamišibaj tehnikom.
Kamišibaj je umjetnost pripovijedanja uz pomoć slika na maloj drvenoj pozornici. Početkom prošloga stoljeća na ulicama Japana pojavili su se pripovjedači koji su biciklom putovali iz sela u selo. Prodavali su ručno izrađene slatkiše. Osim slatkiša, na biciklu je bila pričvršćena i mala drvena kutija – butaj. Kad bi se oglasio udarcem svojih štapova, djeca bi se okupila oko prodavača, kupila slastice i poslušala kamišibaj. Bila im je to lijepa nagrada za njihovu kupnju.
Kao pravi kamišibajci osmaši su sa sobom ponijeli i slatkiše koje su nakon aktivnosti podijelili predškolcima.
Pogledajte!